III Spotkanie z kulturą ... KULTURA AFRYKAŃSKA

Opublikowano: 2024-03-05 18:37, Numer artykułu: 79568

W dniu 8.02.2024 nasza szkoła była współorganizatorem niezwykłego wydarzenia z cyklu "Spotkania z kulturą", które tym razem poświęcone było fascynującej "Kulturze afrykańskiej". Przez cały dzień przedstawiciele 9 bydgoskich szkół, mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, które przybliżyły im bogactwo i różnorodność tego kontynentu. Jednym z najbardziej ekscytujących elementów wydarzenia były warsztaty tematyczne, przygotowane przez naszych wybitnych nauczycieli, podczas których uczestnicy mogli w praktyczny sposób zgłębiać tajniki kultury afrykańskiej. Na warsztatach "Smaków afrykańskich", zorganizowanych przez Panią Angelikę Dąbrowską uczniowie mieli okazję próbować tradycyjnych potraw, co pozwoliło im doświadczyć nie tylko nowych smaków, ale także zrozumieć, jak jedzenie odgrywa ważną rolę w afrykańskim życiu społecznym i kulturowym.

Ozdabianie masek było kolejną pasjonującą aktywnością, która pozwoliła uczestnikom wyrazić swoją kreatywność i wyobraźnię, a jednocześnie poznać symboliczne znaczenie masek w kulturze afrykańskiej. Warsztaty te były poprowadzone przez Panią Beatę Klimkowską i nie tylko rozwijały umiejętności manualne uczestników, ale także zachęcały ich do refleksji nad znaczeniem sztuki w życiu społecznym.

Dodatkowo, uczniowie mieli okazję poznać na warsztatach "Mapa", mapę Afryki w atrakcyjnej formie, co pozwoliło im zgłębić geograficzne, kulturowe i symboliczne zróżnicowanie tego kontynentu. Warsztaty te były zorganizowane przez Pana Bartosza Woźniaka i nie tylko rozwijały wiedzę uczestników na temat Afryki, ale także promowały szacunek i zrozumienie dla różnorodności kulturowej.

Dla miłośników tańca nie zabrakło emocji podczas energetyzujących lekcji tańca afrykańskiego, podczas których wszyscy mogli poczuć rytm i radość tej bogatej kultury. Ponadto, miłośnicy literatury mieli możliwość zapoznania się z różnorodnymi książkami o Afryce, które otworzyły przed nimi nowe horyzonty a poprowadziła te zajęcia Pani Krystyna Sajdak. Nie możemy zapomnieć także o sklepiku charytatywnym poprowadzonym przez wolontariuszki Samorządu Uczniowskiego SP63, który był sercem naszego wydarzenia.

Ta akcja pokazała, jak wielkie serca mają uczestnicy "III Spotkania z kulturą afrykańską". Dzięki hojności uczniów i nauczycieli, udało nam się zebrać znaczną kwotę, która zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom w Afryce.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi Przemysławowi Kotłowskiemy, Panu Wicedyrektorwi Maciejowi Wiśniewskiemu, Panu Piotrowi Ciesielskiemu, Pani Agnieszce Klamrze, wszystkim zaangażowanym uczestnikom i ich opiekunom, prowadzącym galę Pani Magdzie Morawskiej i Pani Monice Bochańskiej-Kowalskiej, prowadzącym warsztaty, wolontariuszom z S.U. SP63 i Pani Dyrektor ZS32 Beacie Mazur za niezapomniane wrażenia, których doświadczyli wszyscy uczestnicy "III Spotkania z kulturą - Kulturą afrykańską". Dzięki tak wspaniałej inicjatywie, każdy uczeń mógł czerpać i pogłębiać swoją wiedzę o kulturze afrykańskiej z wspaniałych doświadczeń prowadzących warsztaty i prelekcje. Chwile spędzone na poznawaniu kultury afrykańskiej na zawsze pozostaną w pamięci uczestników jako czas odkrywania, nauki, inspiracji oraz wsparcia i solidarności z dziećmi Afryki.

#afryka #kulturaafrykanska #stopdyskryminacji #razemrazniej #sp16 #zs32 #sp61 #sp58 #sp46 #bydgoszcz #sp63